Solina – odpocznij nad jeziorem uprawiając sporty wodne

Udostępnij:

Solina to idealny wypoczynek dla każdego.  Jest to śwetne miejsce na wypoczynek aktywny jak i dla tych co cenią sobie opalanie i plażę. Obiekty dookoła jeziora zapewniają szereg dodatkowych atrakcji i form wypoczynku.

Oferowane przez: iAtrakcje.pl
Zobacz na mapie Zobacz inne oferty z tej kategorii:Wypoczynek i Rekreacja Tagi: , , , , , , , , , , ,

Opis atrakcji

Jezioro solińskie, położone w Bieszczadach, to sztuczny zbiornik wodny, który został utworzony poprzez zatamowanie wód rzecznych przez zaporę wodną. Zapora w Solinie jest najwyższa w Polsce – ma 81,8 metrów wysokości a jezioro Solińskie ma największą w Polsce pojemność (472 miliony metrów sześciennych). Zaporę jak i jezioro można było stworzyć jedynie przez zatopienie wioski, która teraz spoczywa na dnie. Mieszkańców odpowiednio wcześniej przesiedlono.

Według legendy o powstaniu Soliny, dwie wiedźmy Datkowa i Zawiłykowa pokłóciły się o czarną kurę, z której jaja wykluć się miał dobroduszny, zapewniający dostatek diabeł. Ze złości Datkowa rzuciła klątwę, aby cała wieś została zalana wodą. Niestety, choć wiedzmy potem próbowały ‘odczynić’ czary – na próżno, klamka zapadła – w stolicy podjęto decyzję o budowie zapory w Solinie.

Ale to nie jedyna legenda związana z Jeziorem Solińskim. Ponoć niektórzy ludzie czasem słyszą dzwon z zatopionego kościoła. Niestety zwykle jest to zły znak dla osoby, która niefortunnie usłyszała bicie dzwonu.

W dzisiejszych czasach jezioro co roku jest odwiedzane przez rzesze turystów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych takich jak Polańczyk czy Chrewt.
Solina jest idealnym miejscem na wypoczynek. Na solińskich wodach można uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing. Zwolennicy wędkarstwa odkryją w wodach jeziora bogaty zasób wszelkich gatunków ryb.
Wieczorem można posłuchać opowieści o jednym z pierwszych bieszczadzkich ‘zakapiorów’ Jędrku Wasilewskim „Połoninie”. „Połonina”: rzeźbiarz, malarz, rysownik, poeta- jednym słowem „człowiek orkiestra” był najwybitniejszą osobowością środowiska tzw. Zakapiorów. Jego prace zdobią wiele prywatnych kolekcji i muzeów.

A na okolicznych straganach oraz w karczmach i restauracjach znajdziesz smaki regionu, tradycji oraz mnóstwo pamiątek, które nie pozwolą Ci zapomnieć o tym niezwykłym miejscu.

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Napisz pierwszą opinię o “Solina – odpocznij nad jeziorem uprawiając sporty wodne”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *