Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem

Udostępnij:

Wybierając się w Bieszczady w stronę Arłamowa, Ustrzyk Dolnych lub przejścia granicznego w Krościenku, warto wybrać mniej uczęszczane trasy i zatrzymać się w miejscowości Liskowate aby zobaczyć tam Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii. Ten ciekawy zabytek stanowi niewątpliwą atrakcję dla fanów dawnej architektury.

Oferowane przez: iAtrakcje.pl
Zobacz na mapie Zobacz inne oferty z tej kategorii:Muzea i Zwiedzanie Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Opis atrakcji

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem jest to drewniana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Liskowate w miejscu wcześniejszej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1564. Jest ona obiektem należącym do Szlaku Architektury drewnianej.

Jeśli chodzi o sztukię cerkiewną to Cerkiew w Liskowatem jest jednym z trzech obiektów  w stylu bojkowskim w Polsce. Pozostałe obiekty to:

  • Cerkiew w Grąziowej (znajduje się w Skansenie w Sanoku)
  • Cerkiew w Smloniku nad Sanem

Wszystkie te cerkwie prezentują styl bojkowski prosty (tzw. archaiczny).

Obejrzenie terenu jak i cerkwii z zewnątrz nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Na niezwykłe wnętrze, które jest atrakcyjne samo w saobie, należy poświęcić nieco więcej chwili i uwagi.

Jest to dość niezwykła atrakcja w Bieszczadach i należy ją odwiedzić czym prędzej. Mimo swych niewątpliwych walorów turystycznych, historycznych czy religijnych – pozostaje ona zaniedbana i z każdym rokiem niszczeje coraz bardziej.

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Napisz pierwszą opinię o “Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *