Cerkiew w Smolniku – poczuj bojkowski klimat

Udostępnij:

Lubisz podziwiać piękno przyrody, zwiedzać ciekawe miejsca, poznawać historię? Ten zabytek architektury cerkiewnej jest dla Ciebie! Łączy wszystko co uwielbiamy w Bieszczadach.

Oferowane przez: iAtrakcje.pl
Zobacz na mapie Zobacz inne oferty z tej kategorii:Muzea i Zwiedzanie Tagi: , , , , , , , , ,

Opis atrakcji

Cerkiew w Smolniku to nie lada atrakcja – należy do najstarszych zabytków architektury sakralnej w Bieszczadach. Znaleźć ją możesz na wzgórzu w Smolniku na terenie gminy Lutowiska. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. W 2013 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwotna cerkiew greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła wzniesiona została tuż po powstaniu wsi w XVI wieku. Cerkiew ta spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecna cerkiew znajduje się na nowym miejscu i została wzniesiona w stylu bojkowskim w 1791 roku. Cerkiew jest jedną z piękniejszych, a co za tym idzie, wartą zwiedzenia świątynią bogatych w obrzędowość Bojków. Życie upływało Bojkom na wypasie bydła i pracach rolniczych. Nic dziwnego więc, że centralną rolę w ich egzystencji odgrywały wiara, obrzędy i zwyczaje religijne. Cerkwie były budowane w centralnych miejscach wsi. Składały  się z trzech części: babińca, nawy i prezbiterium.

Wewnątrz cerkwi w Smolniku zachowały się:

  •  polichromia z XVIII wieku
  •  obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1748 roku.

Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Napisz pierwszą opinię o “Cerkiew w Smolniku – poczuj bojkowski klimat”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *