Dworzec PKP – Przemyśl Główny

Udostępnij:

Duża część turystów przyjeżdżająca do Przemyśla pociągiem wysiada na stacji dworca PKP – Przemyśl Główny. To właśnie tu powinno się zacząć zwiedzanie dla każdego. Jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce zaprasza do zwiedzania.

Oferowane przez: iAtrakcje.pl
Zobacz na mapie Zobacz inne oferty z tej kategorii:Muzea i Zwiedzanie Tagi: , , , , ,

Opis atrakcji

Jedna z największych i najważniejszych stacji kolejowych w województwie podkarpackim.

Według klasyfikacji PKP ma kategorię C. Znajduje się w centrum Przemyśla. Stacja znajduje się na linii E-30.

Zabytkowy dworzec został wybudowany w latach 1859–1860, otwarty 4 listopada 1860, przebudowany w 1895 roku w stylu neobarokowym. Gruntownie remontowany w 1922 i 1959, częściowo przebudowany w 1966, ponownie remontowany w latach 1988–1995. W latach 2010-2012 dworzec kosztem ok. 25 mln zł przeszedł gruntowny remont, a przy nadzorze konserwatora zabytków przywrócono wygląd sprzed ponad 100 lat.

Dworzec jest (obok tarnowskiego) jedną z najokazalszych budowli na linii kolejowej łączącej Kraków ze Lwowem (dawna Kolej galicyjska im. Karola Ludwika).

Na stacji znajduje się kolejowe polsko-ukraińskie pasażerskie przejście graniczne. Pociągi PKP Intercity obsługujące stację Przemyśl Główny to: ekspres „Małopolska” oraz nocny pociąg międzynarodowy „Lwów Express”. W Przemyślu rozpoczyna bieg pociąg pospieszny „Przemyślanin” do Świnoujścia, który pokonuje trasę 1008 km w niecałe 18 godzin. Pociąg ten często nazywany jest polskim Orient Expressem.

Telefoniczna informacja kolejowa: 19 757 – telefony stacjonarne i komórki, +48 22 39 19 757 – dla połączeń międzynarodowych

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemyśl_Główny

Dodatkowe informacje

Dodatkowe opcje

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Napisz pierwszą opinię o “Dworzec PKP – Przemyśl Główny”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać także…